Alexander Haus                 

Drodzy Czytelnicy: dziękuję za odwiedzenie mojego literackiego świata. Strona ta powstała m.in. z myślą o tych, którzy chcieliby rozczytywać się w literaturze pisanej przede wszystkim sercem i rozumem, a nie tylko − trendem (w utworach „subtelnych” i pełnych poetyckiego obrazowania)… Zapraszam wszystkich, którym znudziła się już sztampowa, ciosana równej długości zdaniami komercyjna proza; tych, którym leży na sercu jakość i przyszłość literackiego przekazu, oraz wszystkich wrażliwych ludzi. Posłuchajcie, proszę, moich wierszy i spróbujcie pokochać tę skromną poezję i prozę Alexandra Hausa. Niech literatura piękna naprawdę będzie piękna! Otwieram przed Państwem wrota do mojego literackiego świata i zapraszam do jego wnętrza…

Czytam prawdziwą

i wartościową literaturę

// Tutaj wpisz lub wklej swój kod JavaScript

Wyciszyć dźwięk

 

pobierz całą książkę

za darmo

 

 

Ten liczący sobie zaledwie 96 stron e−book jest zbiorem wybranych tekstów o charakterze rozmyślań. Ponieważ większość z nich spisana jest językiem na poły akademickim, książeczka adresowana jest głównie do tych, którzy lubią powalczyć z „zawoalowanym” esejem, felietonem czy artykułem naukowym.

 

Parafrazując różne cytaty, mówi się często, że myśl, a właściwie to – pomysł, jest dzisiaj w cenie. Niestety nie mogę się z tym do końca zgodzić. Pomysł czasem może i jest w cenie, jeśli ktoś mający pomysł „umiejętnie” sprzeda najpierw samego siebie, ale myśl… no cóż – myślenie w dzisiejszych czasach zeszło na dalszy plan; jest tak samo niemodne jak poezja i tak samo niewskazane jak sprzeciwianie się ogólnie panującym nurtom. Bo myślenie to niejednokrotnie właśnie sprzeciw wobec tych nurtów – trendów, które czynią z człowieka jednostkę podległą, niewychodzącą poza szereg i w końcu… jednostkę bezmyślną.

 

Mawiał kiedyś filozof: „Myślę, więc jestem”. Dziś myślący powie sobie: „Myślę, więc mnie nie ma”. Jeśli bowiem za dużo myślisz, odsłaniasz zło tego świata. Jeśli chcesz je odsłonić, zamkną ci usta i sprawią, by cię po prostu „nie było”.

 

Więc i Ty, Czytelniku, za dużo nie myśl. Przeczytaj „Harry’ego Pottera” i niech ci będzie dobrze w „zaczarowanej krainie”. A i Ty, Pisarzu, za mądrze nie pisz, jeśli książki swoje sprzedawać w naszym świecie chcesz…

Cogito ergo (non) sum

następna książka

copyright by alexander haus, 2021